Alat'ta bu yıl 26’ncısı düzenlenen Ahlat-Avrasya Kültür Buluşması etkinleri kapsamında gece mehteran gösterisi, havai fişek ve dilek feneri gösterileri yapıldı. İlçenin Yukarı Çarşı Meydanında mehteran takımı konseri ile başlayan etkinler, daha sonra vatandaşlar mehteran eşliğinde yaklaşık 3 kilometre yolu yürüyerek, Van Gölü kıyısındaki mendireğe kadar geldi.

Burada İstanbul Ahlat Dernek Başkanı Adnan Ayber ile Ahlat Belediye Başkan Vekili İlhami Gülşen birer konuşma yaptılar. Daha sonra bir konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, şunları söyledi, “Bu güzel Ağustos akşamında birliğimi, beraberliğimizi, dirliğimizi, dostumuza, düşmanımıza sergilemek için geldik. Hepiniz hoş gediniz. Yaklaşık bin yıl önce bu topraklara, tam da bu tarihlerde girdik. Sultan Alp Arslan otağını 22, 23, 24, 25 Ağustos’ta kurdu. Buradan başlayan cenkle Anadolu bizlere vatan oldu. Ahlat gerçekten çok mübarek, çok kutsal bir yer. Ahlat bir doğa, tarih ve kültür şehri. Bunu bir arife günü telakki edin. Çünkü gerçek kutlamalarımız yarın başlayacak” dedi.

Konuşmanın ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesinin mehtaran takımı burada bir konser verdi. Ardından havai fişek gösterileri yapıldı. Vatandaşlar tarafından dilek fenerinin uçurulması ile program sona erdi.