İlçemizde tarım ve hayvancılık sektöründe 16 tesisin toplu açılışı gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları Kapsamında 11.Etap'ta yapımı tamamlanarak Bitlis genelinde faaliyete geçen 16 tesisin toplu açılışı gerçekleştirildi.

  Ahlat Örkenler Tarım fasulye eleme ve paketleme tesisinde düzenlenen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra törenin açılış konuşmasını yatırımcı Kenan Örken yaptı. Tesis hakkında katılımcılara bilgi aktaran Örken, açılışa katılan herkese teşekkür etti.

 Ardından Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Asak bir konuşma yaptı. Daha sonra konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve  Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Türkiye ekonomisinin iyi olduğunu ifade ederek, “Ekonomide 17'inci sıradayız. İlk 10'a girme hedefindeyiz. Ülkemiz ucuz, kendi kendine yetebilen bir ülke. Bu tesislerimiz vatana millete hayırlı olsun” dedi.

  Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu ise, “7,5 milyonu bulan destekle yapılan 16 yatırım ülkemize ve bölgemize büyük katkılar sağlayacak. İl Tarımdaki arkadaşlarımız gece gündüz çalışıp çiftçilerimizi bilinçlendiriyor, yoğun mesai harcıyorlar. Tesislerimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

  Yapılan konuşmaların ardından hibe almaya hak kazanan yatırımcılara protokol üyeleri tarafından temsili çekleri takdim edildi.

  Programın ardından Örkenler Tarım fasulye eleme ve paketleme tesisini gezen katılımcılar, hayırlı ve bol kazançlar temennisinde bulundular.  Toplu açılış töreni yemek ikramının ardın dan sona erdi.

  Toplu açılış töreniyle birlikte Bitlis'te fasulye tohumu işleme ve paketleme tesisi, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesiyle ilgili 4 adet tesis, et işleme ve paketleme tesisi projesi, seracılık projesi, besi sığırcılığı ahırı projesi, bal işleme, paketleme ve depolama projesi, kuru meyve sebze işleme ve paketleme projesi, besi sığırcılığı projesi, 2 adet patates işleme, paketleme ve depolama tesisi, et işleme ve paketleme tesisi, 2 adet soğuk hava deposuyla birlikte 16 tesis hizmete açıldı.

  Düzenlenen açılış törenine Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof.Dr.Erdal Necip Yardım, Bitlis İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Erhan Demir, Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Ak Parti Bitlis İl Başkanı Nasrullah Tanğlay, bazı kurum amirleri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.