1. Bitli İl Jandarma Komutanlığı, Ahlat İlçe Jandarma Komutanlığı, Ovakışla Jandarma Karakol  Komutanlığına saat:03.00 sıralarında müracaatta bulunan S.A isimli şahıs beyanında H.N ve M.P isimli şahısların kendi iradesi dışında kendi iradesi dışında 13………. Plakalı araca zorla bindirilerek Bulanık istikametine götürmek istenirken kendi imkanlarıyla araçtan kaçtığını ve şahıslardan şikayetçi olduğunu beyan etmiştir.
  2. S.A’nın beyanına istinaden yapılan araştırma neticesinde şüpheli M.P ve H:N yakalanmıştır: Şüpheli H.N’nin yapılan üst aramasında (4.5) gram kubar esrar ele geçirilmiştir H.N ile yapılan ilk mülakatta Kubar esrarı S:A’dan temin ettiğini beyan etmiştir.
  3. Olayla ilgili olarak Ahlat Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı doğrultusunda Şüpheli H.N “Kişi Hürriyetinden yoksun kılma ve Uyuşturucu Madde kullanma ve bulundurma “ Şüpheli M.P “kişi hürriyetinden yoksun Kılma” , Müşteki –Şüpheli S.A ise Uyuşturucu madde temin etme suçundan göz altına alınmışlardır. Şahısların soruşturma evraklarının tamamlanmasına müteakip mevcutlu olarak Ahlat Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edileceklerdir.